La Crosse
53° F
Clear
Clear
Advertisement

WIAA football playoff qualifiers

Published On: Dec 24 2013 11:06:54 AM CST
Updated On: Oct 19 2013 12:44:26 AM CDT

WKBT, News8000.com

Alex Teal celebrates after scoring a 2nd quarter touchdown as Onalaska defeats Tomah 20-18 to become playoff eligible.

2013 Football Playoff Qualifiers (Preliminary)

School

Conference

Enrol

DIVISION 1

Milwaukee Pulaski/Arts/Reagan

Milwaukee City

3444

Racine Horlick

Southeast

2298

Arrowhead

Classic Eight

2266

Stevens Point

Valley Football Association-Southern

2214

Kenosha Indian Trail

Southeast

2177

Green Bay Preble

Fox River Classic

2160

Marquette

Greater Metro

2112

Madison West

Big Eight

2071

Middleton

Big Eight

2067

Sun Prairie

Big Eight

2030

Oak Creek

Southeast

1998

Fond du Lac

Valley Football Association-Southern

1981

Madison Memorial

Big Eight

1843

Bay Port

Fox River Classic

1739

Milwaukee Hamilton

Milwaukee City

1736

D. C. Everest

Valley Football Association-Northern

1730

Appleton North

Valley Football Association-Northern

1713

Hudson

Big Rivers

1704

Eau Claire Memorial

Big Rivers

1692

Manitowoc Lincoln

Fox River Classic

1623

Milwaukee Riverside

Milwaukee City

1615

Mukwonago

Classic Eight

1607

Milwaukee Morse.Marshall/Juneau/Languages

Milwaukee City

1494

Menomonee Falls

Greater Metro

1487

Madison La Follette

Big Eight

1485

Milwaukee King

Milwaukee City

1469

Oconomowoc

Wisconsin Little Ten

1451

Franklin

Southeast

1443

Wausau West

Valley Football Association-Northern

1431

Germantown

North Shore

1430

Milwaukee Washington/Science/Career Tech/CEO

Milwaukee City

1424

Badger

Southern Lakes

1421

DIVISION 2

Superior

Big Rivers

1418

Messmer/Shorewood

Midwest Classic

1404

Kimberly

Valley Football Association-Northern

1386

Hamilton

Greater Metro

1386

Homestead

North Shore

1334

Greenfield

Woodland-East

1323

Brookfield Central

Greater Metro

1314

Brookfield East

Greater Metro

1311

Watertown

Wisconsin Little Ten

1249

Waukesha West

Classic Eight

1232

Oshkosh North

Valley Football Association-Southern

1218

Marshfield

Valley Football Association-Southern

1212

Green Bay Southwest

Fox River Classic

1207

Waunakee

Badger-North

1163

Cedarburg

North Shore

1149

South Milwaukee

Woodland-East

1137

La Crosse Central

Mississippi Valley

1111

Wilmot Union

Southern Lakes

1106

Holmen

Mississippi Valley

1083

Hortonville

Bay

1068

Milwaukee Bradley

Milwaukee City

1068

Waterford

Southern Lakes

1066

Milwaukee Madison

Milwaukee City

1046

Wauwatosa West

Woodland-West

1043

Ashwaubenon

Fox River Classic

1019

Merrill

Great Northern

1005

Menomonie

Big Rivers

999

Fort Atkinson

Badger-South

998

Whitefish Bay

North Shore

995

Menasha

Valley Football Association-Southern

980

DeForest

Badger-North

975

Slinger

Wisconsin Little Ten

936

DIVISION 3

Milton

Badger-South

930

Greendale

Woodland-West

926

Monona Grove

Badger-South

912

Pius XI

Woodland-West

873

La Crosse Logan

Mississippi Valley

869

Onalaska

Mississippi Valley

866

Elkhorn

Southern Lakes

857

Reedsburg

Badger-North

839

Antigo

Great Northern

837

Mount Horeb/Barneveld

Badger-North

829

West De Pere

Bay

816

New Berlin West

Woodland-West

811

Plymouth

Eastern Wisconsin

797

Wisconsin Lutheran

Wisconsin Little Ten

760

Notre Dame

Fox River Classic

759

Pewaukee

Woodland-West

755

Waupaca

Eastern Valley

725

Seymour

Bay

713

Mosinee

Great Northern

673

Catholic Memorial

Classic Eight

659

Medford

Great Northern

624

Xavier

Eastern Valley

604

Evansville/Albany

Rock Valley-North

602

Kewaskum

Eastern Wisconsin

596

Edgewood

Badger-South

594

Jefferson

Rock Valley-North

581

Luxemburg-Casco

Bay

579

Brown Deer

Woodland-East

563

Edgerton

Rock Valley-North

538

Lodi

Capitol-North

538

West Salem

Coulee

537

Two Rivers

Eastern Wisconsin

531

DIVISION 4

Freedom

Eastern Valley

525

Black River Falls

Coulee

521

Little Chute

Eastern Valley

518

Big Foot

Rock Valley-South

515

Denmark

Bay

508

Ellsworth

Middle Border

507

Northland Pines

WestPAC

496

Winneconne

Eastern Valley

484

Campbellsport

Eastern Wisconsin

470

Montello/Princeton/Green Lake

Trailways Large

464

Wrightstown

Olympian-Packerland Large

455

Somerset

Middle Border

454

River Valley

Southwest Wisconsin

450

Platteville

Southwest Wisconsin

441

Saint Thomas More

Metro Classic

430

Gale-Ettrick-Trempealeau

Coulee

425

Nekoosa

South Central

422

Wautoma

South Central

416

Brodhead/Juda

Rock Valley-South

414

Dodgeville

Southwest Wisconsin

412

Spooner

Heart O'North

394

Saint Croix Central

Dunn-St. Croix

394

Marshall

Capitol-South

390

Peshtigo

Marinette & Oconto

386

Clinton

Rock Valley-South

382

Columbus

Capitol-North

382

Omro

Wisconsin Flyway

375

New Glarus/Monticello

Capitol-South

374

Chilton

Olympian-Packerland Large

373

University School

Midwest Classic

363

Prescott

Middle Border

359

Roncalli

Olympian-Packerland Large

358

DIVISION 5

Saint Croix Falls

Lakeland North

349

Arcadia

Coulee

347

Bloomer

Heart O'North

346

Westfield

South Central

344

Winnebago Lutheran

Wisconsin Flyway

335

Poynette

Capitol-North

334

Oostburg

Central Lakeshore

327

Kewaunee

Olympian-Packerland Large

320

Durand

Middle Border

320

Laconia

Wisconsin Flyway

320

Cedar Grove-Belgium

Central Lakeshore

319

Brillion

Olympian-Packerland Large

318

Cameron

Lakeland North

315

Cumberland

Heart O'North

310

Westby

Coulee

307

Mondovi

Dunn-St. Croix

301

Bonduel

Central Wisconsin 8

301

Lancaster

Southwest Wisconsin

298

Racine St. Catherines

Metro Classic

297

Chetek-Weyerhaueser

Heart O'North

296

Oconto

Olympian-Packerland Small

292

Unity

Lakeland North

291

Colby

Cloverbelt

285

Amherst

Central Wisconsin 8

284

Kenosha St. Joseph

Metro Classic

283

Stratford

Marawood

282

Cambridge

Capitol-South

280

Fall Creek

Cloverbelt

280

Waterloo

Capitol-South

276

Stanley-Boyd

Cloverbelt

273

Marathon

Marawood

266

Niagara/Goodman/Pembine

Northern Lakes

263

DIVISION 6

Colfax

Dunn-St. Croix

255

Crandon

Northern Lakes

249

Regis

Cloverbelt

249

Pardeeville

Trailways Large

249

Auburndale

Marawood

247

Shiocton

Central Wisconsin 8

246

Cuba City

Southwest Wisconsin Activities

246

Whitehall

Dairyland

245

Necedah

Scenic Bluffs

241

Saint Marys Springs

Wisconsin Flyway

240

Iola-Scandinavia

Central Wisconsin 8

237

Iowa-Grant

Southwest Wisconsin Activities

236

Deerfield

Trailways Large

234

Darlington

Southwest Wisconsin Activities

232

Manitowoc Lutheran

Olympian-Packerland Small

232

Wabeno/Laona

Northern Lakes

225

Ozaukee

Central Lakeshore

221

Edgar

Marawood

219

Webster

Lakeland North

219

Hurley

Great Western

217

Crivitz

Marinette & Oconto

217

Reedsville

Olympian-Packerland Small

217

Coleman

Marinette & Oconto

215

Lourdes Academy

Trailways Large

213

Riverdale

Southwest Wisconsin Activities

213

Athens

CloverWood

210

Pecatonica/Argyle

Six Rivers

208

Melrose-Mindoro

Dairyland

208

Algoma

Olympian-Packerland Small

206

Spring Valley

Dunn-St. Croix

198

Rosholt

Central Wisconsin 10

197

Brookwood

Scenic Bluffs

196

DIVISION 7

Lake Country Lutheran

Midwest Classic

193

Blair-Taylor

Dairyland

193

Glenwood City

Dunn-St. Croix

192

De Soto

Ridge & Valley

191

New Lisbon

Scenic Bluffs

190

Cochrane-Fountain City

Dairyland

188

Pittsville

Marawood

183

Greenwood/Granton

CloverWood

182

Independence/Gilmanton

Dairyland

177

Fall River

Trailways Small

174

Loyal

CloverWood

174

Bangor

Scenic Bluffs

172

Catholic Central

Metro Classic

171

Pepin/Alma

Lakeland South

169

Randolph

Trailways Small

169

Clear Lake

Lakeland South

163

Newman Catholic

CloverWood

162

Hillsboro

Scenic Bluffs

158

Port Edwards

Central Wisconsin 10

151

Rio

Trailways Small

148

Owen-Withee

CloverWood

147

North Crawford

Ridge & Valley

146

Florence

Northern Lakes

142

Almond-Bancroft

Central Wisconsin 10

131

Potosi

Six Rivers

127

Cambria-Friesland

Trailways Small

117

Black Hawk

Six Rivers

116

Clayton

Lakeland South

113

Ithaca

Ridge & Valley

105

Weston

Ridge & Valley

95

Cassville

Six Rivers

85

Belmont

Six Rivers

71

Courtesy WIAA

Advertisement